27.10.2017 / Gösterim Sayısı : 250

Sertifikalı Fidan ve Tohum Desteklemesiyle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

#Sertifikalı Fidan ve Tohum Desteklemesiyle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sertifikalı fidan ve sertifikalı tohum desteklemesiyle ilgili İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personele bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Müdürlüğümüz Sosyal Tesisler Toplantı Salonunda yapılan toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İl Müdür Yardımcımız Mustafa DEMİRBAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Selcen EROL ve ilçe müdürlüğü personeli katıldı. İl Müdürümüz YILDIZ toplantı ile ilgili şu konuşmayı yaptı;

Sertifikalı fidan ve tohumun ülke tarımı için önemi büyüktür. Çünkü burada istenen özelliklerde fidan ve tohumu elde etmek bunun için de uzun bir araştırma ve deneme sonuçlarından elde edilen bu fidan ve tohumlar sertifikalı hale getiriliyor. İlaçlara ve hastalıklara karşı hassasiyetleri ve tepkileri de ölçülmüş oluyor. Bu sayede verim ve kaliteyi artırmak hem de hastalıklara karşı daha dayanıklı, insanların tüketimini karşılayacak isteklerde ürün çıkarmak amaçlanmıştır.

Eskiden vatandaşımız elindeki tohumu istediği gibi kullanabiliyordu. Herhangi bir hastalığa, ilaca veya gübreye karşı tepkisi bilinmiyordu ve bu da hastalığın bulaşma kaynağı olabiliyordu. Onun için de sertifikalı tohum ve fidan kullanımına Devletimiz de Bakanlığımız da büyük desteklemeler veriyor. Bu desteklerle birlikte sertifikalı fidan ve tohum kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunun için çiftçilerimizi doğru ve zamanında bilgilendirmeliyiz.

Bakanlığımızın verdiği desteklemeleri kayıt altına alırken de dikkatli olmamız gereklidir. Çünkü verdiğimiz desteklerde 80 milyon insanımızın hakkı var." dedi.

Ziraat Mühendisi Selçuk KILIÇ ve Tekniker Hakan KAYILI'nın konu ile ilgili sunumlarının ardından toplantı sona erdi.


''