25.12.2017 / Gösterim Sayısı : 153

Pazaryeri İlçemizde Genç Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması Düzenlendi

#Pazaryeri İlçemizde Genç Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması Düzenlendi

Pazaryeri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, "Genç Kadın Çiftçiler Yarışıyor" konulu bilgi yarışması düzenledi.

Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda gerçekleşen yarışmaya Pazaryeri Kaymakamı Bayram SAĞIR,  Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer YALÇIN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer BOLAT, SGK İl Müdürü Adem BEDİR ile daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürümüz YILDIZ,  burada yaptığı konuşmada şunları söyledi;

" Kadın çiftçilere gereken değerin verilmesini ve ürettiklerine, harcadıkları emeklerine saygı duyulması gerekmektedir, Üretilen ürünleri tüketirken kesinlikle israftan kaçınılması gerekir. O gıdalar sofralara gelene kadar birçok kişinin alın teri akıyor. İl genelinde düzenlediğimiz bu yarışmalarda amacımız "Toprağımızı Su, Çiftçimizi Bilgi ile Buluşturmalıyız" Gençlerimizi hazıra alıştırmamalı, topraklarımıza sahip çıkmalarını öğretmeliyiz" dedi.

Asitli içeceklerden uzak durmamız gerektiğini belirten İl Müdürümüz YILDIZ;

" Peynir, süt, yoğurt tüketmeli, meyve ve sebzeyi de mevsiminde tüketmeliyiz. Ayrıca üretim yaparken de yumurtaları bir sepete koymamalı, riski dağıtmalıyız."  dedi.

Hayvan yetiştiriciliği hakkında pratik bilgiler veren İl Müdürümüz YILDIZ, Ahır hijyeni ve yem bitkisi ekilişleri hakkında da uyarılarda da bulundu.

 

Yarışmada Karaköy Köyü'nden Sevinç AY birinci olurken, Güde Köyü'nden Kadriye DURAK ikinci, ilçe merkezinden Gülşen TURAN da üçüncü oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verilerek, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle yarışma son buldu.

 


''