17.1.2018 / Gösterim Sayısı : 121

Gümülcineli Soydaş Çiftçilerimiz’ den Bilecik Osmaneli'ye Ziyaret

#Gümülcineli Soydaş Çiftçilerimiz’ den Bilecik Osmaneli' ye Ziyaret

Yunanistan'ın Batı Trakya Bölgesi Gümülcine kentinde yaşayan Türk Çiftçilerimiz tarım konusunda bilgi almak üzere Bilecik'in Osmaneli ilçesini ziyaret etti.

 Osmaneli Kaymakamı Edip ÇAKICI, Osmaneli Belediye Başkanı Münür ŞAHİN,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Mustafa DEMİRBAŞ, İlçe Müdür V. Serkan DİKER ile Ziraat Odası Başkanı Mustafa KALAY tarafından karşılanan Gümilcine Tarım Hayvancılık Araştırma Enstitüsü (THAE) üyeleri, tarihi Osmaneli evleri ve konaklarını gezmelerinin ardından, İçmeler tesislerine gidildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Mustafa DEMİRBAŞ gezi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi,

 "Gümülcine'den gelen soydaşlarımıza Yalova'da iki gün boyunca karpuz yetiştirme teknikleri, Karpuz hastalık ve zararlıları ile mücadele, karpuzda sulama ve besleme konularında eğitimler verildi. Eğitimin üçüncü gününü de Osmaneli ilçemize ve Medetli Köyüne ayırdık. Bilgi ve birikimin çiftçiden çiftçiye aktarımı ve iki ülke çiftçileri arasında sosyal ve kültürel paylaşımın sağlanmasıdır. Gümülcineli çiftçiler ile Medetli Köyü çiftçilerimiz birebir sohbet ederek, onların karpuz konusundaki deneyimlerinden faydalanmalarını amaçladık." dedi.

Karpuz üretiminin yoğun olduğu Medetli Köyünde incelemede bulunan heyet adına açıklama yapan THAE Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin SADIK, Gümülcine bölgesinde ziraat mühendisleri ve veterinerlerle bir araya gelerek enstitüyü kurduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Amacımız Batı Trakya Bölgesi'nde yaşayan Türklere tarım konusunda gerekli bilgileri ve destekleri vermek. Tarımı daha da profesyonel hale getirerek, ihracata dayalı ürünleri yetiştirmek istiyoruz. Bizim bölgemizde daha çok tütün ekilmektedir. Yeni karpuz üretimine başladık. Karpuzun merkezi olarak bildiğimiz Osmaneli ilçesine gelerek, karpuz ekimi yapan köylülerle birebir konuşarak, onlardan da gerekli bilgileri aldık. Türkiye'ye müracaat ederek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yardım istedik ve bizlere yardım elini uzattılar. TİKA destekli bu eğitim ve araştırma gezimiz üç gün sürdü. Aldığımız eğitimler ve bilgiler sayesinde, Gümülcine bölgesinde Karpuz üretim işini bundan sonra daha profesyonelce yaparak, Almanya'ya karpuz ihraç etmek istiyoruz."

     "Bizlere her konuda sonsuz destekler veren Türkiye Cumhuriyeti Devletimize, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve tüm yetkililerimize sonsuz teşekkürler ediyoruz. Ayrıca bizleri Osmaneli 'de ağırlayan Kaymakam Edip ÇAKICI' ya, Belediye Başkanı Münür ŞAHİN'e, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Mustafa DEMİRBAŞ, İlçe Tarım Müdürü Serkan DİKER'e, Medetli Köyü halkına ve emeği gecen herkese teşekkür ediyoruz"dedi.


''