31.1.2018 / Gösterim Sayısı : 192

Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım

#Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Eco-Friendly Farming For Future" adlı proje ile "2017 Yılı Erasmus + KA2 Mesleki Eğitim Programı Yenilik Geliştirmeye Yönelik Stratejik Ortaklıklar" başlığına yapılan başvuru,  ön değerlendirmeyi geçerek 206  proje arasına kalmış, daha sonra da bağımsız değerlendiriciler tarafından yapılan inceleme neticesinde kabul edilen 26 proje arasına girerek hibe almaya hak kazanmıştı.

 

 Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen "Eco Friendly Farming For Future" "Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım" projesi lansmanı düzenlendi.

 

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleşen, lansmana Sayın Valimiz Tahir BÜYÜKAKIN, Vali Yardımcıları ile İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İlçe kaymakamları ve belediye başkanları, il müdürleri ve il protokolü büyük ilgi gösterdi.

 

 Projeye büyük önem verdiğini ve desteklediğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür eden Bilecik Valisi Tahir BÜYÜKAKIN şunları söyledi;

 

"Doğayı korumak zorunda kalmamız, karşımıza bu problemlerin çıkması bizim evrene, doğaya bakışımızla alakalı. Modern insanın açmazı, doğaya, tabiata hakim olma düşüncemiz. Evrenin dengesini biz insanlar bozduk, şimdi de düzeltmeye çalışıyoruz" diyerek bu konuda en masum ülkelerin başında geldiğimizi vurguladı. 

 

İl Müdürümüz YILDIZ ise konuşmasında şunları söyledi;

"Başta Sayın Valimiz olmak üzere değerli protokol ve tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. İlimiz ve Sakarya Nehrimizin şanlı tarihimizdeki yeri bellidir. Ünlü Şairimizin de dediği gibi;

"Kıvrım kıvrım akar ya

Yüz üstü çok süründün

 Ayağa kalk SAKARYA"…

Bizde kubbede hoş bir seda bırakabilmek için hiç olmazsa İlimiz sınırları içerisinden geçen

-Tarımsal potansiyel ve ürün çeşitliliğini sağlayan Sakarya Nehrimizi ve çevresinde yer alan verimli tarım arazilerimizi koruyabilmek,

-Çevre dostu tarımsal uygulamaları yaygınlaştırmak,

-Sulama, gübreleme ve bitki koruma konularında doğru uygulamaların geliştirilmesi ve benimsenmesi,

-Sorumluluğu olan ilgili kurum-kuruluş, sivil toplum örgütleri ve çiftçilerimizin dikkatini çekmek amacıyla hazırlamış olduğumuz bu projemiz ülke genelinde kabul edilen 26 Avrupa Birliği Projeleri arasında yer almaktadır.

 

            İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde hazırlanan ve tarımsal uygulamaların oluşturduğu çevresel risklerin azaltılmasını, doğru sulama, gübreleme, zirai mücadele uygulamalarının benimsetilmesini ve tarımda sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlayan proje 149.097,00 Avro bütçe ile Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylandı

Proje uygulayıcısı ve koordinatörü olan İl Müdürlüğümüzün yerel ortakları Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ve Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olup projede Sloven Ziraat ve Ormancılık Enstitüsü (Slovenya), Granada Tarım Çiftçileri Birliği (İspanya), Centro Operasyonel ve Teknoloji Merkezi COTR (Portekiz), Tarım Bakanlığı Tarımsal Danışmanlık Merkezi  (Hırvatistan)  de yabancı ortak olarak yer alacaklardır.

 "Sakarya Nehri çevresinde belirlenen pilot bölgede sorunların tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi amacı ile başlattığımız çalışmayı, uluslararası bir projeye dönüştürmüş bulunmaktayız"  dedi.

Otuz ay boyunca uygulanacak projenin İlimizde bugüne kadar uygulanmış en önemli tarımsal proje olacağını belirten İl Müdürümüz YILDIZ,

"Yerel ve yabancı ortaklarımız ile ortak sorunların tespit edileceği, çözümlerin üretileceği, çiftçi ve teknik personel eğitimi konusunda kullanılmak üzere ortak müfredat ve eğitim modülü oluşturulacak olup, bu sayede İlimiz ve Ülkemiz tarımına büyük katkı sağlanacaktır. Proje kapsamında İlimizde uluslararası toplantılar, ortak arazi incelemeleri, ulusal konferanslar, Yalova İlinde bölgesel ve Ankara'da Ulusal proje tanıtım toplantıları düzenlenecek olup, proje İlimiz ve tarımsal üretiminin tanıtımına da katkı sağlayacaktır. Gelinen nokta aylarca sürdürülen arazi ve büro çalışmalarının bir sonucudur." dedi.


''