19.10.2017 / Gösterim Sayısı : 261

“Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’nde Yerimizi Aldık

#Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreninde Yerimizi Aldık

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü vesilesiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından düzenlenen Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Törenine İl Müdürlüğü olarak bizde açtığımız stantla yer aldık. 

Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilen törene; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN' ın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan KAYA ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, milletvekilleri ve kadın çiftçilerimiz katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Emine ERDOĞAN, Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, kaynakları etkin ve verimli kullanan, bulunduğu çevreye rol model olan kadınların, gelecek adına umutları artırdığını vurgulayarak şunları söyledi.

"Kadın elinin değdiği her iş değer kazanıp bereketleniyor"

 "Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp bereketleniyor. Şu bir gerçek ki, kadınlar yaptıkları işe yüreklerini koyuyorlar. Toprağın emektarı kadınlarımızı yürekten kutluyorum. Çalışkanlıkları, gayretleri ve girişimci özellikleriyle umudumuzu besliyorlar. Türkiye'nin geleceğine büyük yatırım yapıyorlar. Bilgi ve becerilerini geliştirme, tarımsal ürünleri markalaştırma yolunda gücümüze güç katıyorlar" 

"Yaptıkları işlerle, başarılarıyla gurur duyduğumuz nice kadınlarımız var. Öyle ki vatan savunmasında dahi ön saflarda yerlerini alıyorlar. 15 Temmuz'da görmedik mi çelikten güçlü yürekleriyle tanklara nasıl karşı durduklarını, İstiklal Savaşı'nda Anadolu'yu nasıl savunduklarını. Çok şükür ki bu coğrafya, kadını hayatın her alanında baş tacı eden, ona kıymet ve değer veren bir kültürle yoğrulmuştur." dedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA da yaptığı konuşmada şunları söyledi;

"Kadın çiftçilerin projelerini destekliyoruz"

"Yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma projelerimizde proje sahibinin kadın çiftçi olması veya tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında 'ilave puan' veriliyor. Böylece kadın çiftçilerimiz proje seçiminde ön sıralara çıkıyor. Genç Çiftçi Programı kapsamında 30 bin lira hibeyle genç girişimci kadınlara öncelik verilmiştir. 2016 yılında başvurusu onaylanan ve hibe almaya hak kazanan 15 bin çiftçinin yüzde 75'ini kadın çiftçilerimiz oluşturmuştur. Pozitif ayrımcılık değil bu, aslında hak verme olayı. Kadınlarımıza haklarını vermek önemlidir. Ülkemizin, Anadolu'nun kalkınmasını istiyorsak mutlaka ve mutlaka kadınlara önem vermemiz lazım."

"Her başarılı işin içinde mutlaka bir kadın eli vardır. Kadın girişimcilerimize sesleniyorum... Üretmek sizden destek bizden" dedi.

 

Sayın Hanımefendi Emine ERDOĞAN ile Bakanımız FAKIBABA ve beraberindekiler İl Müdürlüğümüz standını ziyaret etti.

İl Müdürlüğü Projemizin ana konusu olan Karabuğdaya ait ürünler hakkında bilgi alırken. İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ kendilerine Karabuğday ve İlimizde yetişen Yöresel Ürünlerden takdim ederek, bilgilendirmelerde bulundu. İl Müdürümüz YILDIZ ve Kadın çiftçimiz Seher İPEK' le hatıra fotoğrafı çektirmelerinin ardından, İl Müdürümüz YILDIZ, Bilecik bezinden yapılmış şalımızı da Sayın Hanımefendiye ve atkıyı Sayın Bakanımıza hediye ettiler.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kadın çiftçilere verdiği girişimcilik eğitimi kapsamında hazırladıkları projeleriyle dereceye girenler, Şekerbank'ın sponsorluğun da verilen ödüllerini Sayın Emine ERDOĞAN' ın elinden alması ile tören son buldu.


''