5.1.2018 / Gösterim Sayısı : 251

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ…

#BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ…

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 2017 Yılının Değerlendirme 2018 Yılını Planlanma Toplantısı Bozüyük İlçemizde Yapıldı.

İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ başkanlığında gerçekleşen toplantıya İl Müdür Yardımcıları Mustafa DEMİRBAŞ, Erkal GEDİKLİ ve 8 Şube müdürü ile 7 İlçe Müdürü katıldı.

 Toplantıda konuşma yapan İl Müdürümüz YILDIZ şunları söyledi:

" Arkadaşlar toplantımızın gündemine ve konulara geçmeden önce emekliliğe ayrılacak olan Gıda ve Yem Şube Müdürümüz Zülali TAŞÇI' ya vermiş olduğu emeklerden dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki hayatında huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum" diyerek kendilerine Plaket takdim ettiler.

Yıllardır yöneticilik yaptığını ve çeşitli ödüller ve takdir belgeleri aldığını dile getiren TAŞÇI almış olduğu bu Plaketin hepsinden üstün olduğunu belirtmesinin ardından İl Müdürümüz YILDIZ' a teşekkürlerini sundu.

İl Müdürümüz YILDIZ konuşmalarına şöyle devam etti;

"Arkadaşlar öncelikle biz büyük bir aileyiz. Şubeler ve İlçeler arası iletişimimiz kuvvetli olmalı ve aynı zamanda bütün işlerimizi plan kapsamında yapmalıyız. En kötü plan plansızlıktan iyidir. İşlerinizi haftalık, iki haftalık ve aylık olarak planlayın.

2018 Yılı Bakanlığımızca Hayvancılık ve Buzağı Ölümlerinin Önlemesi ve Mera alanlarının korunması konuları ön planda olacak. Ülke geneline baktığımızda İlimizde buzağı ölüm rakamı oldukça düşük  % 1 oranında seyretmektedir. Çiftçi ziyaretlerimizde İşletmeleri bilgilendirmeli, ahır yapısı, hijyeni, bakım ve besleme, havalandırma ve hayvancıkta döl veriminin ve elde edilen dölü ( buzağı, kuzu ve oğlak) yaşatmanın önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Toprağımızı Doğru Suyla, Çiftçimizi Doğru Bilgiyle Buluşturmalıyız.

2018 Yılını Eğitim Yılı olarak değerlendirmeli, kış sezonunu gerekirse gece eğitimleri vererek, Halk Eğitim,  İş –Kur, Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri ve Kooperatiflerle ortaklaşa eğitimler planlamalıyız. Toprağımızı Doğru Suyla, Çiftçimizi Doğru Bilgiyle Buluşturmalıyız. Yanlış sulama topraktan, yanlış bilgi candan ve maldan eder.

İstatistiki bilgilerde kontrol edilerek, düzenlenmeli bu verileri düzenlerken çevre iller ve ülke rakamları ile mukayese edilmelidir.

Yaptığımız çalışmaları kamuoyuna yansıtmalıyız. Üretici Birlikleri, Ziraat Odaları, Kooperatifler, Sivil toplum örgütleri ve paydaşlarımızla daima iletişim halinde olmalıyız. Haber Sitemizin aktif olduğunu da gören insanlarımız sitelerimize günlük olarak girer güncel tarım bilgilerini takip ederler. Aynı zamanda şubeler önemli tarım günlerini takip etmelidirler. Açılacak çiftçi kurslarının planlanmasında şubeler kendi aralarında koordineli bir şekilde çalışsınlar. Yağmur, don, dolu afet ile ilgili tedbir alınması için duyuruları yayınlayalım, ÇKS, desteklemelerle ilgili bilgiler verelim. İlimizin tarımsal potansiyelini göz önüne alarak meyve ve sebze konularında bilgiler paylaşalım. İmkânları zorlayarak sahada çiftçimizin yanında olalım. Gittiğimiz her yerde yaptığımız her çalışmayı tutanak altına alıp dosyalayalım. "Söz uçar yazı kalır". Bu kapsamda TİD ( Tarımsal İşletme Danışmanlığı) faaliyetlerimize de düzenli bir şekilde devam edelim.

İlimizde ve İlçelerimizde devamlılığı olan, sürdürülebilir, karlı projeler üretelim ve bu tarz ürünleri teşvik edelim.

Gıda güvenliği ve hayvan sağlığı konusunda çok hassas davranalım. Mümkün mertebe hastalıktan ari işletme elde etmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Hastalık ortaya çıktıktan sonra alınacak tedbirlerde hem ekonomik kayıp fazla olur hem de başarı şansı az olur. Mutlaka aşılamaları, küpe işlemlerini ve hayvanların kayıt altına alma işini hızlı bir şekilde yapın. Bu konuda ihmalimiz olmaması gerekir. Dışarıdan ilimize gelen hayvanları karantinaya alın. Kaçak ve küpesizse cezasını keserek bunların önüne geçmeye çalışalım. Gıda denetimlerinde gıda güvenliğini asla ihmal etmeyelim 5996 sayılı Kanunun verdiği görev ve sorumlulukları yerine getirelim. Okullarda ve halka açık toplantı, seminer ve konferanslar düzenleyerek bilgilendirmeyle oto kontrolü sağlamalıyız. Böylece üretici ve tüketicinin bilinçlenmesiyle gıda denetimi kolaylaşır.

"Allaha şükretmesini bilmeyen, kula teşekkür etmesini bilmez" diyen İl Müdürümüz YILDIZ, sıradan ve sürüden insana ihtiyacı yok bu ülkenin hepimiz çok çalışmalı ve farkımızı ortaya koymalıyız, Başarıda bizim, başarısızlıkta. 2017 yılında yaptığımız başarılı çalışmalardan dolayı sizlere ve bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, 2018 yılının ülkemize, sizlere ve çiftçilerimize hayırlar getirmesi dileği ile daha güzel projeler ve başarılı çalışmalar bekliyorum. dedi.

Toplantı TİD ( Tarımsal İşletme Danışmanlığı) faaliyetleri, Genç Çiftçi Projeleri Başvuruları ile Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi konularının görüşülmesi ile tek tek söz alan Şube ve İlçe Müdürlerinin geride bıraktığımız 2017 yılı faaliyetleri ve 2018 Yılının Planlaması ile genel bir değerlendirmenin ardından, gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler konusunda istişareler yapılmasıyla sona erdi.

 

 

''