19.1.2018 / Gösterim Sayısı : 145

Genç Çiftçiler Hayvanlarına Kavuşuyor

#Genç Çiftçiler Hayvanlarına Kavuşuyor

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programından uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında 2017 Yılı gerçekleşmeleri İlimizde büyük oranda tamamlanmış olup; İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Hayvancılık Projesi uygulayan genç çiftçilerimiz, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğümüzce temin edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına kavuşmuştur.

"Şehirden Köye Göç"  sloganı altında, 2017 yılında Bakanlığımızca İl Müdürlüğümüze sağlanan ödenek kapsamında 71' i bayan 65'i erkek olmak üzere toplam 136 Genç Çiftçimize Proje uygulanmıştır.

1 adet İpekböceği, 2 adet Arıcılık, 10 adet Kapama Meyve Bahçesi, 17 adet sera, 2 adet Mantar Yetiştiriciliği, 23 adet küçükbaş, 81 adet büyükbaş hayvan projesi uygulandığı ilimizde şu ana kadar 21 genç çiftçimize 777 koyun, 80 genç çiftçimize 480 adet büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

2 genç çiftçimize ise 74 adet koyun ile 1 genç çiftçimize 6 adet büyükbaş hayvan teslimi de en kısa zamanda gerçekleşecek olup, 2017 Yılı Projelerini % 100 başarı ile sonuçlandırmış olacağız.

  Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz olarak çiftçilerimizin daha profesyonel tarım yapmasını her zaman desteklemekte olup, bu proje ile boşalan köylerin tekrar canlanmasını amaçlıyoruz. Projeden faydalanan tüm genç çiftçilerimizin başarılı olacağına gönülden inanıyor, gelecek yıl daha fazla destek almamıza katkı sağlayacaklarını umuyorum.

 Tüm çiftçilerimizin mutlaka TARSİM (tarım sigortalarını) yaptırmalarını öneriyorum. Bu ve benzeri projelerin başarısını yakından takip etmekteyiz. Art niyetli ve başarısız olanlar yapılan hibeyi geri ödediği gibi 5 yıl boyunca Bakanlığımızın hiçbir desteğinden faydalanamayacak olduğunu da belirtiyor, İlimize ve genç çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.


''