26.1.2018 / Gösterim Sayısı : 497

BİRLİKTE ÜRETİM PROJESİ

#BİRLİKTE ÜRETİM PROJESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yeni uygulaması kapsamında, köylerdeki bitkisel ve hayvansal üreticiler tek işletme altında toplanarak "Birlikte Üretim" projesi uygulanacaktır.

Konuyla ilgili Aşağıköy Kahvehanesinde yapılan bilgilendirme toplantısında İl Müdürümüz YILDIZ şunları söyledi;

"Çiftçilerimiz bir araya gelip tek bir işletme gibi değerlendirip hayvansal ve bitkisel üretim yapacaklar. Girdiler ortak temin edilecek, çıktılar ise birlikte pazarlanacak. Bir köyden en az otuz kişi veya köydeki işletmelerin % 75'i bir araya gelip 'Birlikte Üretim' projesini gerçekleştirecekler. Bu nedenle üretici birliklerimizi, ziraat odalarımızı, ilçe müdürlüklerimizi ve paydaşlarımızı bu konuda bilgilendiriyoruz.

Sabit tesisler ile makine, alet ve ekipmanlarının % 70i hibe olarak karşılanacak olup, danışmanlık hizmetleri verilmesinde, arazi toplulaştırılması ve mera ıslahında öncülük tanınacaktır. Bitkisel üretim konulu projelerde ise bahçe tesisinde proje alanında 500 bin TL'ye kadar destek sağlanacaktır. Ayrıca; Mazot gübre tohum, fidan, fide vb desteklerde ilave % 30 destek ( TL/da) verilecek olup, TARSİM sigorta poliçelerinde % 25 indirim uygulanacaktır. " dedi.

Sohbet ortamında geçen toplantı sonrası çiftçilerimizin aklına takılan soruları cevaplayan İl Müdürümüz YILDIZ, projenin daha iyi anlaşılması için detaylı bilgiler verirken, Aşağıköylü üreticilerimiz kendilerine ziyareti ve bilgilendirmeleri için çok teşekkür etti.


''