T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde TMO Buğday Alımı Yapacak-Şerbetçi Otunun Fiyatı Belirlendi

Yayın Tarihi : 8.7.2017

​İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün Toprak Mahsulleri Ofisine  (TMO) buğday alımı için yaptığı başvurular sonucunda, ilimizde 18 Temmuz 2017 tarihinden itibaren buğday alımına başlanacağı bildirildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

"İlimizde 120-1450 m rakım arasında geniş alanlarda buğday üretimi yapılmaktadır. Çiftçilerimizin ürettiği buğdayın piyasada istenilen değeri bulmasını sağlamak amacıyla TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) nun buğday alımı yapması için İl Müdürlüğümüz tarafından sözlü ve yazılı olarak Eskişehir Şube Müdürlüğüne talepte bulunulmuştur. Siyasi, idari ve sivil girişimcilerin de katkıları ile olumlu netice alınarak Ofis ilimizde alım yapacağı kararını vermiştir.

TMO buğday alımına bir aksilik olmazsa 18 Temmuz Salı günü başlayacak olup 1 ay süre ile alıma devam edecektir. Verim ve kalitenin bölgesel olarak değişmekle birlikte geçen yıla göre daha iyi olduğu gözlenmektedir. Biçer döver kontrolleri teknik elamanlarımız tarafından yapılmakta olup; dane kayıplarının azaltılması  ve anız yakılması engellenmektedir.

Çiftçilerimizin ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını diler, ofisin açılmasında katkısı olan herkese çiftçimiz adına teşekkür ederim" dedi.

Şerbetçi otunun fiyatı belirlendi.

Türkiye'de sadece Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otunun kilogram başına alım fiyatı belirlendi.

Pazaryeri Kaymakamlık Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, 2017 yılı yaş şerbetçi otu taban fiyatı belirlendi.

Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporunda, masraf üzerine yüzde 30 çiftçi karıyla beraber gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklarda, Anadolu Grubu yetkilileri, kilogram başına 7 lira 55 kuruş verdi.

Daha sonra 2017 yılı şerbetçi otu fiyatları, "brewers gold", "provesgot", "erciyes", "ege" ve "pazaryeri" cinslerinde 7,55 lira, "aroma" cinsinde ise 7,75 lira olarak belirlendi.

Geçen yıl 60 kuruş olan makine ile toplama ücretinin ise alıcıların yapacağı gider maliyetinden sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal ÖZGÜN, Kaymakam Bayram SAĞIR, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ ve İlçe Müdürü Necmettin YOLDAŞ, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İPHAR, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.