T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORGANOMİNERAL GÜBRE TESİSİ PAZARYERİ’NDE ÜRETİME BAŞLADI.

Yayın Tarihi : 17.7.2017

İlimiz Pazaryeri İlçesi OSB'de kurulan Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük Organomineral Gübre Üretim Tesisi  HEKSAGON KATI ATIK YÖNETİMİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 'yi İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürümüz  Devrim  TORAMAN ve  Veteriner Hekim Erkan KABAOĞLU ziyaret ederek Kategori II Hayvansal Yan Ürün Gübre Kullanımı İşletme Kayıt Belgesini takdim ettiler ve tesisi gezdiler.

İşletmede evsel katı atıklardan, hayvan gübresi vb. elde edilen kompost, su ve gübre hammaddeleri ile organomineral gübre üretimi yapılmaktadır. Üretilen organomineral gübre çeşidine göre üretim reçeteleri değişiklik göstermekle birlikte buna uygun gübre hammadde seçimleri yapılarak otomatik olarak değirmende beslenmektedir.

Hammadde nakli ile başlayan süreç, öğütme, karıştırma, granülüzasyon, kurutma ve eleme aşamalarından geçerek 25kg., 50 kg., ve 1 tonluk ambalajlarda sevk edilmektedir.

 İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ toprak için büyük önemi olan organomineral gübrenin İlimiz de böyle modern bir tesis de üretilecek olmasından mutluluk duyduğunu belirterek fabrika müdürü Sabahattin ARA'nın  nezlinde tüm fabrika yönetimine teşekkür etti. Kimyasal gübrelerin hem toprağa hem de yer altı sularına verdiği zararların telafi edilemez olduğunu; ayrıca vatan hainlerinin terör olaylarında zaman zaman patlayıcı olarak amonyum nitratlı gübreleri kuıllanıyor olmasını da belirten İl Müdürümüz, organomineral gübre kullanımı ile bu problemlerin sona ereceğini söyledi.