T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz YILDIZ' dan Kurbanlık Hayvan İşletmelerine Ziyaret

Yayın Tarihi : 24.7.2017

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İl Müdür Yardımcımız Erkal GEDİKLİ ve Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Devrim TORAMAN İlimizde bulunan Kurbanlık Hayvan İşletmelerine ziyarette bulundular.

 Ziyaret ile ilgili İl Müdürümüz YILDIZ şu açıklamayı yaptı;

" Gerek ülkemizin et açığının kapatılmasında gerekse de ilimiz mera alanları ve orman kadastrosu içinde kalan alanların uygunluğu sebebiyle ilimiz açısından küçükbaş hayvan yetiştiriciliği çok önemli bir yere sahip olup; koyun ve keçi sayımızı artırmalıyız. Bununla birlikte ilimizde küçükbaşlarda Elit sürü oluşturulması gerektiğinin önemini vurgulamak istiyor ve bu konuda çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğine ve Ülkemizdeki kırmızı et açığını koyun ve keçi varlığımızı artırarak kapatabileceğimize inanıyorum. Bakanlığımız hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu görmekte ve bunun için de ciddi destekler vermektedir." dedi.

İlimizde Kurbanlık hayvan sayıları hakkında bilgi alan YILDIZ,

"Kurbanlık hayvanlarımız yeterli olup, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilimizde herhangi bir sıkıntı beklenmemektedir. 2017 yılı içinde Kurbanlık Büyükbaş hayvan sayımız 5.276 adet, Küçükbaş hayvan sayımız 16.497 adet vardır. Özellikle büyük- küçükbaş damızlık değeri olan dişi hayvanların kesilmemesi hususu önemli olup; kolluk kuvvetlerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından takip edileceğini vurgulamak isterim."

"Dişi Hayvan Kesmek, Geleceğimizi Kesmektir." dedi.

 

İnce Hayvancılığın sahibi ve aynı zamanda Bilecik İli Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı olan Cemil İNCE ise şunları söyledi;

 "Tarım ve hayvancılık noktasında İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizle sürekli istişare içindeyiz. Yetiştiricilerimizin birebir sıkıntılarının çözülmesi noktasında bizlere her zaman destek verilmektedir. Ziyaretten dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim." dedi