T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz YILDIZ’ın TMO’nun İlimizdeki Buğday Alım Yerini Ziyareti ile Cumalı Köyü Harman Pilavı Etkinliğine Katılımı

Yayın Tarihi : 24.7.2017

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün Toprak Mahsulleri Ofisine  (TMO) buğday alımı için yaptığı yazılı başvuru, siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin girişimleri TMO Eskişehir müdürlüğünün gayretleri sonucunda, ilimizde 18 Temmuz 2017 tarihinden itibaren buğday alımına başlanılmıştır.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) nun ilimizdeki alım yerini sürekli ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.

TMO'nun Pelitözü Köyünde açtığı buğday alım yerinde incelemelerde bulunan İl Müdürümüz YILDIZ muhtar ve üreticilerle görüşerek kantara gelen buğdayları inceledi. Yapılan inceleme ve görüşmelerde İl Müdürümüz YILDIZ şunları söyledi;

İlimizde 120-1450 m rakım arasında buğday üretimi yapılmaktadır. Bu yıl yağış miktarlarının ve zamanlamasının uygun olması sayesinde buğday verim ve kalitesinin de geçen yıla göre çok daha iyi olup; bölgesel olarak değişmesine rağmen ortalama verimin 400-800 kg/da olduğu gözlenmiştir.

Ofisin alım yapıyor olması gerek buğdayını buraya versin veya vermesin ilimiz çiftçisi olarak fiyat açısından çok büyük avantaj sağlamaktadır. Ofis açılmadan önce piyasada tonu 700 lira düzeyinde seyreder iken TMO' nun açılması ile aldığı buğday fiyatları 840-940 lira arası değişim göstermektedir.

Cumalı Köyü muhtarlığının düzenlemiş olduğu Harman Pilavı etkinliğine de katılan İl Müdürümüz YILDIZ, Belediye Başkanı Selim YAĞCI, Ziraat Odası başkanı ve diğer katılımcılarla buğday tarlarında ve biçerdöverlerde çeşitli incelemelerde bulunarak dane kaybı ile biçerdöver operatörlerine yüksek biçim konusunda gerekli uyarıları yaptı. Köy Muhtarı Zeki TETİK ve çiftçilerle görüşmelerde bulundu. Tarlaların taşının temizlenmesi dane ve saman kaybını önleyecektir. Anız yakmanın yanlışlığını ve yasak olduğunu da hatırlattı.

Çiftçilerimizin ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını diler, ofisin açılmasında katkısı olan herkese çiftçimiz adına teşekkür ederim" dedi.