T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇATAK VE İYİ TARIM UYGULAMALARI KAPSAMINDA ZİYARET

Yayın Tarihi : 2.8.2017

İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İl Müdür Yardımcımız Mustafa DEMİRBAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Erdal İBRİK ve konu uzmanı Ziraat Mühendisi Selcan EROL ile birlikte 28.07.2017 tarihinde ÇATAK III. Kategori kapsamında saha kontrollerinde bulunmak üzere Yeniköy'e gitmiştir.

Ziyaret esnasında İl Müdürümüz YILDIZ şu açıklamalarda bulunmuştur;

"2017 yılı için yeni başvuruda bulunup, ikinci uygulama olarak, III. Kategorinin III. maddesi gereği iyi tarım uygulamasını gerçekleştiren, İTÜ sertifikası almış üreticilerimizin bahçelerine incelemelere gelmiş bulunmaktayız.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesi toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik koruma programını tercih eden üreticilerin desteklenmesidir.

 

ÇATAK ilimizde 2. ve 3. Kategoride yürütülmektedir.2. Kategoride 19 köy, 3. Kategoride 14 köy bulunmaktadır. 2016 Yılında -2. Kategoride 30 işletme 393 da -3. Kategoride 69 işletme 2.247 da olmak üzere, toplamda 99 işletme 2.640 da alan destek almaktadır.

Başvurusunu yapan üreticilerimizin arazileri projeye uygunlukları bakımından kontrol edilecektir. Yerinde yapılan incelemeler neticesinde arazi uygunluğu tespit edilen çiftçiler ile uygulamaların 3 yıl süreyle yapılacağına dair sözleşme imzalanacaktır. 2017 yılı Aralık ayı içerisinde ise Tarım Bilgi Sistemi üzerinden destekleme ödemeleri yapılacaktır.

 

Yeniköy'de bu yıl önder çiftçilerimizden İsmail HAN ve Recep GÖÇ' e toplam 297 dekar arazide kiraz, enginar, karpuz, kavun, balkabağı ve lahana ürünlerine İTU (İyi Tarım Uygulamaları) sertifikası verilmiştir.

 

ÇATAK III. Kategori destek miktarı 135TL/da, İTU destek miktarı 80 TL/ da olarak belirlenmiştir." dedi.

 

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Çiftçiler, İl Müdürümüz YILDIZ'a kendilerini her zaman destekledikleri ve ilgilendikleri için teşekkür ettiler.