T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KOYUN KÖY SÜTÜNE SAHİP ÇIKTI

Yayın Tarihi : 25.8.2017

İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ;  Gıda ve Yem Şube Müdürü Zülali TAŞCI İle  Koyun Köy'de üretimi deneme aşamasında olan Abaza Peyniri üretim tesisini  Kooperatif Başkanı ve işletme sahibi ile ziyaret etti.

Koyun Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin köylerden topladığı sütleri değerlendirme hem de yeni bir tat kazandırma amacıyla köyde Abhaz Süt ve Ürünleri Sanayi ve Limited Şirketi  abaza peyniri  üretimine başlayacak.

İnşaatı, makina ve ekipmanıyla 250 bin TL'nin üzerinde bir maliyetle açılan işletmede günlük 50 kg peynir üretimi için yılda 150 ton süt işleyecek. İşlenen sütler Abhaz Süt ve Ürünleri markasıyla ambalajlanıp piyasaya sunulacaktır.

İl Müdürümüz YILDIZ; Kooperatif ve işletmenin üreticimizin sütünün daha iyi değerlendirilmesi ve katma değer oluşturulması için Bilecik'e kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirip, ülkemizde yaşanan bütün sorunların temelinde kırsal kalkınmanın yattığını savundu. Bilecik'te kooperatifçiliğin önemli seviyelere gelmesi için üreticilerimizin bilinçli olması ve üye oldukları birlik ya da kooperatiflerine sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı. İşletmenin Bilecik'e hayırlı olmasını diledi.