T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kıvırcık Irkı Damızlık Koçların Dağıtımı Tamamlandı

Yayın Tarihi : 15.9.2017

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, ilimizde Kıvırcık Irkı Damızlık Koç Dağıtımına devam edildi.

İl Müdürlüğümüz Sosyal Tesisler Toplantı Salonunda gerçekleşen kura çekiminde, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Devrim TORAMAN' ın yaptığı sunumun ardından İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ yaptıkları konuşmada şunları söyledi;

%70 Bakanlık katkılı 36 Üreticimize 95 baş Damızlık Koç Dağıtımı Yapıldı

 

 "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında; %30 yetiştirici %70 Bakanlık katkılı projeye 55 kişiden kurayla 36 üreticimize 150 koç talebinden de ancak 95 tanesini bu sene karşılayabildik. Kulak küpelerini bir liste halinde ve kura usulüyle çiftçilerimiz çekim yaparak alacağı koçu belirlemiş oldu. Böylece adilane bir dağıtım gerçekleşti. Bu projemiz 3 yıl olarak planlanmıştır. Böylece tüm yetiştiricilerimizin taleplerini karşılayarak ıslah amaçlı projemizin hedefine ulaşması sağlanacaktır. 

İlimizde küçükbaş hayvancılığı geliştirmek adına başta Bakanlığımızda destek verenlere, projeyi İl Müdürlüğümüzde hazırlayanlara ve üreticilerimize teşekkür ediyorum.

Ürününüzün bol ve bereketli olmasını temenni ediyorum" dedi.

Ülkemizdeki kırmızı et açığının kapanması, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi konusunda bu projenin önemine dikkat çeken, aynı zamanda kıvırcık ırkının ilimiz yetiştiriciliğindeki yerini ve bilinçli bir yetiştiricilik için açmayı planladığımız daha önce katılım sağlanmayan " Sürü Yöneticisi Eğitimi" ne katılım sağlanması hususunun önemini vurgulayan İl Müdürümüz YILDIZ'ın konuşmaların ardından hak sahiplerinin kura yoluyla hangi koçları alacağının belirlenmesi ile birlikte koçların üreticilere teslimi yapıldı.