T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GÖLFLANÖZ KADIN GİRİŞİMİ KOOPERATİFİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

Yayın Tarihi : 19.9.2017

Bakanlığımızın Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği ile birlikte "Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme" projesi Gölpazarı İlçemizde hayata geçirildi. Proje kapsamında 25 kadın çiftçi ve ailelerinden olmak üzere toplam 43 çiftçi tarımsal üretim konusunda birçok teorik ve pratik eğitimden geçti. İlk hasatlarını 26 Temmuzda gerçekleştirilen kadın çiftçilerimiz, S.S. GÖLFLANÖZ (Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi) Kooperatifini kurdu.

Bu çalışmaların ardından S.S. GÖLFLANÖZ Kadın Girişimi Kooperatifi ile İl Müdürlüğümüz arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce kullanım hakkı Sayın Valimizin Olurları ile tarafımıza devredilen Gölpazarı İlçesi Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı Köylerindeki eski okul binalarının çiftçi eğitimi ve yöresel ürünlerin, üretilmesi, sunumu ve pazarlanmasında yararlanılması için kooperatifin de kullanımına tahsis edildi.

Protokol imza töreninde İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ şu açıklamalarda bulundu;

" Başta okulların devrinden dolayı Sayın Valimiz Tahir BÜYÜKAKIN ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bu protokol ile kadın çiftçilerimizin özellikle eğitim, üretim ve pazarlama alanında daha hızlı yol kat edeceklerine inanıyorum. İl Müdürlüğümüz olarak böyle güzel çalışmalarda engel koyan, zorlaştıran değil teşvik edici ve destekleyici rol oynamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Çölyak hastalarının beslenmesinde kullanılan karabuğday üretiminin Bilecik'te yaygınlaşması, benimsenmesi ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılmasını amaçlamaktayız. Büyük bir potansiyeli olan kadın iş gücünün özellikle "eril iş" olarak adlandırılan iş alanlarına katılımı anlamında önemli bir farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz.

Kadın çiftçiler ve aileleri ile ülke tarım ve ekonomisine katkı sağlayacak bir çalışmayı beraber yürütmekte olup, Türkiye için yepyeni bir ürün olan karabuğdayı yetiştirmelerini, kendi kooperatiflerini kurma girişimlerini canı gönülden destekliyoruz. Gölpazarı'nın karabuğday üretim, işlenme ve pazarlanması konusunda merkez olmasını temenni ediyorum" dedi.

Kooperatif Başkanı, yönetimi ve Beşevler Muhtarımızın memnuniyetlerini ifade etmelerinin ardından protokol imzaları atıldı.