T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2018 Yılı “Sürü Yönetim Elemanı” ve “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor” Kurslarının Planlaması

Yayın Tarihi : 20.9.2017

Türkiye İş Kurumunun desteği, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ile yürütülmekte olan "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" ile yine Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile yürütülen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında İlimizde 2018 yılında düzenlenecek kursların planlamasının yapılması  amacıyla toplantı düzenlenmiştir.

18 Eylül 2017 Pazartesi günü İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İl Müdür Yardımcımız Erkal GEDİKLİ, Şube Müdürlerimiz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlerimiz, İl ve İlçe Ziraat Odaları Başkanlarımız, Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı katılmıştır.

 Toplantıda öncelikle gündem okunmuş ardından, İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ açılış konuşmasında şu açıklamaları yapmıştır;

"Üretimde verimliliğin arttırılması gerekmekte olup, bununda çiftçi eğitim kursları ile olacağını, bu anlamda Bakanlığımız ve paydaşlarla imzalanan bu protokolün son derece önemli olduğunu belirtmek isterim. "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi ile kırsal nüfus içerisinde gün geçtikçe azalan genç çiftçi istihdamının çoğalması, çiftçiliğe olan ilginin arttırılması, eğitim projeleri neticesinde verim artışı sağlanması, kırsal alandaki ekonomik refahın üst düzeye çıkarılması öngörülmektedir.

Ayrıca; "Sürü Yönetim Elemanı Benim Projesi ile ülkemizde azalan küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin daha cazip hale gelmesinde ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin kalifiye sürü yönetim elemanı teminindeki sıkıntılarının giderilmesi noktasında önemli bir proje olduğunun da altını çizmek isterim. Eğitimin sonunda katılımcılara verilecek sertifika ve Bakanlığımızın teşvikleri ile sigortalı çalışan istihdamının artmasını bekliyorum."  dedi.

Daha sonra toplantıya katılanlara konuyla ilgili tek tek fikirleri sorulmuş ve gelen talepler üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda ilimiz üreticilerinin yetiştiricilikte en çok karşılaştığı problemler ile ilçe ilçe en çok ihtiyaç duyulan eğitim konuları belirlenmiş, 2018 yılında yapılması düşünülen eğitimlerin bu yönde planlanması kararlaştırılmıştır.