T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2018 YILI TAHAGEL BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİN YANISIRA, BİLECİK TARIMININ SON 3 YILININ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Yayın Tarihi : 27.9.2017

Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği 2018 yılı bütçe görüşmeleri ve Bilecik tarımında son 3 yılda yapılan faaliyetler ile ilgili bilgilendirme toplantısı Bilecik İl Özel İdare Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ başkanlığında yapılan toplantıya, AK parti Gölpazarı İl Genel Meclis Üyesi, aynı zamanda Tarım Komisyonu Başkanı Ali ŞENEL, İl Müdür Yardımcısı Mustafa DEMİRBAŞ ile Şube Müdürleri, Birlik Başkanları ve Bilecik'e bağlı merkez köylerin muhtarları katıldı. Toplantı, İl Müdürümüz YILDIZ'ın bilgilendirme sunumu ile başladı.

İl Müdürümüz YILDIZ şu açıklamalarda bulundu;

"İlimizde 80 tür bitkisel üretim bulunmakta olup, narenciye hariç her şeyin yetiştiriciliği yapılmakta iken yumurtaları bir sepete koymamalı, riski dağıtmalıyız. Bu durum pazar bulma ve riski dağıtma anlamında bize büyük bir avantaj sağlamaktadır." dedi.

 

KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ 2 KATINA YÜKSELDİ

Türkiye'de 2006- 2013 yılları arasında kırsal kalkınma desteklemeleri ile Bilecik'te 16 proje uygulandığını belirten İl Müdürümüz YILDIZ, bu yatırımların son 2 yılda 29 projeye yükseldiğini dile getirdi. İl Müdürümüz YILDIZ şunları söyledi;

 "Bilecik'in 2013 yılında toplam destekleme oranı 14 milyon 273 bin 779 TL  iken 2016'da 28 milyon 31 bin 825 TL'ye  yani iki katına çıktı. Bilecik'te uygulanan projeler ise  %50 hibe destekli olarak uygulanmıştır" dedi.

"Ayrıca BEBKA ( Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı)'dan 13 adet projemiz geçti ve İlimize 2.531.319 TL tutarında yatırım sağlandı."  dedi.

      TARIM ALANINDA MÜLTECİLERDEN DE YARARLANILMALI

Bilecik'te özellikle küçükbaş hayvancılığın ve arıcılığın geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken İl Müdürümüz YILDIZ,

"Tarım alanında mülteci kardeşlerimizden de faydalanılması gerektiğine inanıyorum. Ülkemiz tarım ve hayvancılığına katkı sunacaklarına inanıyorum. Özellikle Afgan, Özbek ve Türkmen kardeşlerimiz hayvancılık konusunda gerçekten uzmanlar. Sizlere de bu kişilerden faydalanmanızı öneriyorum" dedi.

İl Müdürümüz YILDIZ ayrıca şu bilgilendirmelerde bulundu;

 "İlimizin arazi yapısı dağınık ve küçük parselli bir yapısı var ama topraklarımız gayet verimli. Sulama imkânlarımız var. İlimizde genel itibariyle 430 bin 700 hektar bir alanımız olmasına rağmen bu alanın 125 bin hektarı tarım, 6272 hektar meramız var. Bu mera alanımız son 3 yılda 10 bin hektar alana yakın hazine arazisini meraya dönüştürdük. İlimizin en büyük ağırlığını ormanlar teşkil etmektedir. Keleme alanı dediğimiz alanları mutlaka tarıma kazandırmamız gerekiyor" dedi.

Sunumunu aşağıdaki başlıklar halinde devam eden İl Müdürümüz YILDIZ şunları söyledi;

BİTKİSEL ÜRETİM

"Balkabağı üretimimizde 3 yıl öncesine oranla yaklaşık 2 katlık bir artış var. Kabak festivalinin büyük bir etkisi var bunda. Şeftali üretimimizde de bir artış var. Kiraz üretimimiz aşağı yukarı aynı seviyelerde devam ediyor. Ayva üretimi de o civarda. Nar üretimimizde de bir miktar artış var."

"Organik Tarım Desteklemeleri de İl Müdürlüğümüzce titizlikle yürütülmekte olup,  bu çiftçilerimize dekara 120 TL artı 18 TL Mazot ve Gübre Desteği sağlıyoruz. ÇATAK desteklemeleri kapsamında da 2016 yılında 99 işletmeye 2640 dekar alanda 326.836 TL destekleme ödemesi yapmış bulunmaktayız."

 

        HAYVAN VARLIĞI

"Büyükbaş hayvan varlığımız yaklaşık 32 bin 624 sayısında. Küçükbaş hayvan varlığımız ise 111 bin 187. Bilecik ilimiz için özellikle küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi gerekiyor. Hedeflerimizde bunlar var.  Bu konuda da bütün muhtarlarımızın katkı sunması gerekir.  Çobanlık hususunda sıkıntı yaşamamamız için de sürü yöneticiliği adı altında kurslar açıyoruz."

KANATLI SEKTÖRÜ

"İlimizdeki ticari kanatlı sektöründe muazzam bir gelişme var. 2013 yılında 1 milyon 500 bin olan ticari kanatlı sayısı, 2016 itibariyle 4 milyon 500 bin. Belki bugün itibariyle 5 milyonu bulmuştur. Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Eğer çevre kirliliği anlamında önlem alınmazsa dezavantaj olabilir. Bu konuda siz değerli muhtarlarımıza da iş düşüyor. Burada önemli olan, köyümüzün içme sularına yakın olmaması ve kokunun yerleşim yerlerinde ulaşmaması gerekir."

HAYVANSAL ÜRETİM

"2013 yılında örneğin su ürünlerinde 579 ton olan üretimin 2016 yılında 684 tona çıktığını görebiliyoruz.  Bal üretimi olarak baktığımızda kovan sayımızda bir artış var. İlimizin ikinci alternatifi de arıcılıktır. Arıcılığı geliştirmemiz gerekiyor.

Kırmızı et üretiminde 2013 yılına oranla bir düşüş var. Beyaz et üretiminde ise muazzam bir artış görülüyor. Süt üretimimiz aşağı yukarı aynı seviyede. Yumurta üretimimizde muazzam bir artış olduğunu görüyoruz. 36 milyon 300 bin 'den 55 milyon 500 bin' e çıkmıştır."

GIDA VE YEM DENETİMLERİ

"Gıda ve yem denetimlerimizde 2013 yılında 32 işletmeye ceza kesmişiz. Bu rakam 2016 yılında bu 72'ye çıkmış. İlimizin gıda tüketen bütün vatandaşlarının gıda güvenliği bize emanet edilmiştir. Bu emaneti fazlasıyla sahip çıktık. Denetim sayımızı arttırdık. Hak edene de cezasını kestik. Kimsenin halkımızın sağlığı ile oynamaya hakkı yoktur. Kaçak kesim, küpesiz hayvan sevkleri ile verimli tarım arazilerinin işgallerinde de çeşitli cezalar kesmiş bulunmaktayız."  dedi.

İl Müdürlüğümüzün yıl içerisinde bulunduğu eğitim faaliyetleri ile destekleme çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgeler veren İl Müdürümüz YILDIZ, İl Müdürlüğümüzün fiziksel şartları, alet, ekipman ve araç filosunun yenilenmesi konusunda da çok büyük mesafeler alındığını, TAHAGEL'in etkisinin önemli olduğunu vurguladı ve "Bu çalışmaları yürüten ekibime ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Yarın biz gittiğimizde yaptığımız güzel faaliyetlerle anılmaktır."  dedi.

Toplantı, karşılıklı soru-cevap bölümü ile sona erdi.