T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“GELENEKSEL 4. KESTANE KABAĞI'' FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 2.10.2017

Kızıldamlar Köyü Muhtarlığı ile Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği iş birliğinde, İl Müdürlüğümüz ile koordineli  ''Geleneksel 4. Kestane Kabağı'' festivali düzenlendi.

 Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu festivale Vali Yardımcısı Sayın Mehmet TAŞDÖĞEN, İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İNCE, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 Vali Yardımcısı TAŞDÖĞEN, Kızıldamlar Köyü'ndeki festivalde, Muhtarlık ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneğinin örnek olacak faaliyetler gerçekleştirdiğini belirterek, gencinden yaşlısına her kesimin köyünde ürettikleri ürünleri tanıtmak amacıyla elinden gelen bütün gayreti gösterdiğini söyledi. 

 Festivalle hem ürünlerini tanıttıklarını hem de birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini ifade eden Vali Yardımcısı TAŞDÖĞEN;

''Üretilen kabakla aynı zamanda ilimizi tanıtmış oluyoruz. Bunun yanında Rusya'ya kabak ihracatı çalışmaları var, önemli bir gelişme. Bu kaliteyle gelecek yıllarda, tanıtımla ve daha büyük üretimle köylümüz hak ettiği kazancı elde etmiş olacak. Üreticilerimize emeklerinden ve köylerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum.'' dedi.

 İl Müdürümüz YILDIZ konuşmalarında şunları söyledi;

 "Bilecik'in üretim potansiyelinin üstün olduğunu bildirerek, verimli topraklar olmasından dolayı farklı ürünler piyasaya çıkartıp, çiftçinin alım gücünü yükseltmeyi hedefliyoruz. Toprağımızı su ile çiftçimizi bilgi ile buluşturmak gayesindeyiz. Tabii bu sulamayı yaparken gereksiz bir şekilde fazla ve vahşi sulamadan çok damlama sulamaya yönelmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde topraklarımız çorak ve kurak kalacaktır. Bakanlığımız damlama sulamaya, çevreyi koruma amaçlı tarım arazilerini kullanmaya destek vermektedir. Dört yıl önce Bilecik'teki kabak üretimimiz 3 bin ton iken bu gün 6.870 tona çıkmasında bu festivalin ürünün sunumu ve pazarlanmasındaki sonucudur. İlimizde yetişen 10 ürünün coğrafi işareti için Ticaret ve Sanayi Odası ve Üniversitemizle birlikte başvurduğumuz ürünlerden biri de kestane kabağımızdır. Dördüncüsü düzenlenen Kestane Kabağı Festivalinde ilk yıldan beri içinde bulunmamız çiftçimizle beraber olmak bize mutluluk vermektedir."  dedi.

 Dernek Başkanı Mustafa Gezen;

 " Kabak üretimine başladıklarında 100-150 ton kabak üretimi yaparken bugün 900 tona çıkartmış bulunmaktayız, Bilinçli tarımla, mühendis desteği ve aşırı ilaç kullanmadan kabaklarımızı üretiyoruz. İhracat için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yaptık. Kabağımızı yurt dışına pazarlamış olacağız. Amacımız, çiftçimizin emeğinin karşılığını alması.''   dedi.

           Konuşmaların ardından kabak yetiştirme yarışmasında birinci olan Recep YILDIRIM' a, ikinci Mustafa GEZEN ve üçüncü Casim YENER 'e ödülleri verildi.