T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BURSA TARIM FUARI VE 15 EKİM DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Yayın Tarihi : 13.10.2017

Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer paydaşların işbirliği ile hazırlanan BURTARIM 2017, Bursa 15. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 10. Uluslararası Hayvancılık Ve Ekipmanları Fuarı 11 Ekim Çarşamba  günü düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere  açtı

11–15 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek fuara  420 firma ve firma temsilciliği katılacak.  7 ayrı salon ve açık sergileme alanından oluşan toplam 75 bin m2 alanda düzenlenen Fuarlar, ülkemizde gerçekleşen tüm tarım fuarları arasında 7 iklim coğrafyasına hitap eden en temel özelliği ile dikkat çekmektedir.

 

2016 yılında 48 ülkeden gelen 305,726  ziyaretçiye ev sahipliği yaparak traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına büyük katkı sağlayan BURTARIM 2017 nın bu yıl da 300 binin üzerinde  ziyaretçiye ev sahipliği yapması beklenmektedir. Ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip tarım ve hayvancılık sektörlerinde üretim yapan fuar katılımcısı firmalarımızın pazarlama faaliyetlerini geliştirmek, çiftçimizi yeni teknolojiler ile buluşturarak verimliliklerini arttırmak,  ülkemiz ihracatının artmasına olanak sağlamak amacı ile hem sanayi hem de tarım kenti olan Bursa'da hazırlanan Fuarlar, kıtalar arası köprüleri kurmaya devam etmektedir.

 Bilecik İlimizde yetişen ürünler ile El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü öğrencilerinin yaptığı eserlerin sergilendiği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü standımız,  ziyaretçilerine kapılarını açtı. Çiftçilerimizin üretimleri olan şerbetçi otu, kurutulmuş toz biber, nar ve ayva lokumu, pazaryeri helvası gibi birçok yöresel ürün ve tatların yer aldığı standımız ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor.

 

 

Kadın Çiftçilerimiz Bursa Tarım Fuarında

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce "15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü" münasebetiyle;  ilimiz  kadın çiftçilerinin katılımıyla Türkiye'nin en büyük tarım fuarı organizasyonu olan Bursa Tarım Fuarına gezi düzenlendi.

Bursa Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarına, İl Müdürlüğümüzde görevli personeller ile İlimiz kadın çiftçileri katıldı. Gezi ekibi, ziyaret kapsamında Uluslararası Tarım Fuarında sergilenen sektörel yenilikleri yerinde inceleme fırsatı buldular. Yapılan gezide fuar alanını gezerek hem yenilikleri, hem farklı üretim desenlerini hem de tarımsal uygulamaları yerinde görme imkânı buldular. Tarımsal alanda kullanılan teknolojik girdiler hakkında katılımcı firmalardan bilgiler aldılar.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ konuyla ilgili olarak, Kadın çiftçilerimiz ile yaptığı sohbette "Ülkemizde tarımsal üretim, işgücünde önemli payı kadın çitçilerimiz sağlanmaktadır. "15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü"  dolayısıyla kadın çiftçilerimizi kurumumuza ait minibüs ile Bursa Uluslararası Tarım,  Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarına götürüyoruz.  İl Müdürlüğü olarak, kadın çiftçilerimizin bu özel günlerine değer katmak, tarım sektöründeki yenilikleri yerinde görerek tarımsal üretimlerine katkıda bulunmak amacıyla bu gezi programını organize ettik. Bu sayede kadın çiftçilerimiz tarımsal yenilikleri yerinde görme ve değerlendirme fırsatı buldular. Bu vesileyle   tüm kadın çiftçilerimizin 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününü kutluyorum." dedi

Tarım TV' de canlı yayın konuğu olan İl Müdürümüz YILDIZ Bilecik ilimizi tanıtma şansı buldular.