T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Arıcılık ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği için Oldukça Uygun.

Yayın Tarihi : 19.12.2017

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Devrim TORAMAN ile birlikte Hasandere Köyü'nde faaliyette bulunan Küçükbaş Hayvancılık işletmesinde incelemelerde bulundular.

İl Müdürümüz YILDIZ;  İşletmenin 215 adet  Fransa'dan ithal ettiği, sütçü ırk olan Lacaune ırkı hayvanları yerinde görürken aynı zamanda İşletme sahibi Kubilay BALCI ile sohbet ederek, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği hakkında pratik bilgiler vererek, işletme hakkında bilgiler aldı.

Yapılan sohbette işletme sahibinin Eskişehir'de yaşadığını ve oradan gelerek köyüne yerleşip bu işletmeyi faaliyete geçirdiğini öğrenen İl Müdürümüz YILDIZ,

" Cesaret ve gayretleri ile böyle bir tesisi faaliyete geçirmiş olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim; işletme bazlı hayvancılığa geçilmesini, hayvancılığın giderlerinin çoğunu oluşturan yemin en az %60'ının işletmenin kendi imkânları ile karşılanması karlılık ve sürdürülebilirlik açısından önemlidir. İlimiz Arıcılık ve Küçükbaş Hayvan yetiştiriciliği için oldukça uygun olup, hayvanlarımızı yaymalı ve meralarda otlatmalıyız."

Kendisi de Zooteknist olan İl Müdürümüz YILDIZ, Küçükbaş hayvanlığın çok bereketli olduğunu, yılda iki defa,  ikiz hatta üçüz doğurduğunu, yapılan yetiştiricilikte ırk seçiminin ve rasyonun da hayvan beslemede ki önemini belirtti. Hayvancılıkta döl verimi çok önemli olup; elde edilen kuzu, oğlak ve buzağıların iyi bakım, besleme ve hayvan hastalıkları ile mücadele ederek ölüm oranlarını en aza indirmek hayvancılığın temelini oluşturur. Aynı zamanda ağıl ve ahırlarda hijyen kurallarına da uyulması gerektiğini belirten YILDIZ,

"Bu işletmelerimizin daha da büyüyüp ilimiz ve ülke tarım ve hayvancılığının gelişmesine ve ekonomisine daha fazla katkı sunmaları dileğiyle başarılı çalışmalarından ve cesaretlerinden dolayı kendilerini tebrik ederek, İl Müdürlüğümüz olarak teknik destek konusunda her zaman yanınızdayız" dedi.

            Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren İşletme sahibi ilgilerinden ve desteklerinden dolayı da İl Müdürümüz YILDIZ' a teşekkür ettiler.