T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Pazaryeri İlçemizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Proje Çalışma Toplantısı Yapıldı.

Yayın Tarihi : 27.12.2017 Pazaryeri Belediyesi Kültür Merkezi Salonu'nda ki toplantıya Bilecik Valisi Tahir BÜYÜKAKIN, Kaymakam Bayram SAĞIR, Belediye Başkanı Muzaffer YALÇIN, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koordinatörü Fethi MOLLA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Hekimi Ozan YOLCU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mefail ATEŞ, Ziraat Odası Başkanı Hasan İPHAR, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Tarım ve Hayvancılık ile ilgili kurum temsilcileri ve besi hayvancılığı yapan  çiftçiler katıldı.
 

Toplantı ile ilgili Sayın Valimiz  Tahir  BÜYÜKAKIN, "Bu tür projelerin gerçekleşmesi için öncelikle müteşebbislerin kararlılığını görmek lazım. Küçük çapta hayvancılık yapanların ilk olarak kendi aralarında ortaklık şirketlerini kurup hazır olmaları gerekir. Öncelikle Bilecik yöresindeki taliplileri görmeliyiz, yeterli katılım olmazsa çevre il ve ilçelerden besi hayvancılığı ile uğraşan katılımcılar belirlenir. O zaman bizde Valilik olarak bu tesislerin projelerini görür yapılmasının onayını veririz." dedi.
 

İl Müdürümüz YILDIZ ise konuşmasında şunları söyledi;

"Bu Organizasyon Hayvansal üretimin yapıldığı işletmelerin, yeni teknolojileri uygulayabilen, yeterli büyüklükte, alt yapısı sağlanmış, uygun bölgelerde planlanarak, süt, et vb... hayvansal ürünlerin sağlıklı olarak ve yeteri miktarda üretimlerinin sağlanmasını, daha iyi yetiştirme koşullarında kârlı bir işletmecilik sonucu üreticinin gelir ve refah düzeyinin yükseltilmesini, üretimin yeterli hale getirilmesini amaçlayan bir   organizasyondur. İlimizde hayvancılık küçük ölçekli aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır. Ancak son yıllarda hayvancılıkta yaşanan gelişmeler sonucunda modern anlamda büyük çaplı hayvancılık işletmeleri kurulmaya başlanmıştır. Bu gelişmeler Organize Hayvancılık Bölgeleri oluşturulma fikrini ortaya çıkarmıştır.

           Pazaryeri ilçesi için bu proje, büyük bir fırsattır. Devlet teşvikleri ile de vatandaşımız daha rahat bu uygulamadan yararlanacaktır. İlçemizde  Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi' nin oluşması bilhassa yem ve girdi fiyatlarının ucuza mal edilmesi ve devletin bu konuda vermiş olduğu katkıların daha iyi kullanılmasında avantaj sağlayacaktır". dedi.

            Daha önce Tarım Bakanlığı Reform Genel Müdürlüğü Koordinatörü Fethi MOLLA, konu sorumlusu Veteriner Hekim Ozan YOLCU, Pazaryeri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmettin YOLDAŞ ile Belediye Başkanı Muzaffer YALÇIN ile söz konusu bölgede incelemelerde bulunulduğunu belirten İl Müdürümüz YILDIZ, çalışmalarından dolayı Başkan YALÇIN'ı tebrik etti.

Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın  yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Pazaryeri ilçesi için bu proje, büyük bir fırsattır. Devlet teşvikleri ile de vatandaşımız daha rahat bu uygulamadan yararlanacaktır. İlçemizde  Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi' nin oluşması bilhassa yem ve girdi fiyatlarının ucuza mal edilmesi ve devletin bu konuda vermiş olduğu katkıların daha iyi kullanılmasında avantaj sağlayacaktır. Pazaryeri  ilçesi potansiyelleri olan bir  ilçe. İlçenin bir yanında  Tarım, bir yanında hayvancılık, bir yanında  turizm, bir yanında sanayi  değerlendiriliyor. Sayın Valimiz Tahir BÜYÜKAKIN, Sayın Kaymakamımız Bayram SAĞIR,   İl Müdürümüz Sayın Hacı Dursun YILDIZ, Ticaret Sanayi odası başkanı Mefail ATEŞ bakanlık koordinatörü Fethi MOLLA ile Ozan YOLCU ve dışarıdan sanayicilerin de hazır bulunduğu toplantıda karşılıklı ıstişare ve fikir alışverişinde bulunduk her zaman ilçemizin gelişmesini değişmesini istihdamın artmasını ekonominin güçlenmesini on planda tuttuk ve çalışmaları bu doğrultuda gerçekleştirdik organize hayvancılık| bölgesi ilçemize çok büyük değer katacağına inancım tamdır. "HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ PAZARYERİ KAZANACAK" dedi.

            Toplantıda  Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın'ın daveti üzerine katılan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık bölgeleri Daire başkanlığı Koordinatörü  aynı zamanda  Pazaryeri li olan Fethi MOLLA ve  beraberindeki Veteriner Ozan YOLCU ile birlikte Tarıma dayalı İhtisas Organize Hayvancılık  ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptılar.