T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gölpazarı, Bozüyük, Osmaneli ve Pazaryeri İlçelerimizde Genç Kadın Çiftçi Bilgi Yarışmaları Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 28.12.2017

lpazarı, Bozüyük, Pazaryeri ve Osmaneli İlçelerimizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında destek alan kadın çiftçilerimizin bilgi ve tecrübelerini arttırmak amacı ile "Genç Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması" düzenlendi.


            Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan yarışmaya İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Rasim KESKİN, İlçe Müdürü Süleyman CANAN, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Programların açılış konuşmalarını yapan İl Müdürümüz YILDIZ, şunları söyledi;

            "Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi programı; Bakanlığımızca tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenerek, gelir düzeylerinin yükseltilmesi ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla yürütülmektedir. Bu programı düzenlemekteki amacımız tarımımızın yükünü çeken olmazsa olmazımız bayanların bu sektörde var olduğunu ön plana çıkartmak, farkındalık yaratmak ve 2016 yılında ilçemiz köylerinden destek alan kadın çiftçilerimizin bilgi ve tecrübelerini artırmaktır.

"Biz kadınlarımıza değer verdiğimiz için genç çiftçilerden önceliği kadınlara verdik. Genç çiftçi projesinden 2016 ve 2017 yıllarında toplam 270 çiftçimiz faydalanmış olup, bunlardan  146 kişi bayan, 124 kişi erkek çiftçimizdir.Böylece kadınlarımıza daha fazla değer verdiğimizi ortaya koymuş olduk. Burada bizim amacımız Bakanlık olarak "Toprağı suyla, Çiftçimizi de bilgiyle buluşturmak. Toprağı doğru suyla buluşturmak, çiftçimizi de doğru bilgiyle buluşturmak" dedi.

            Konuşmaların ardından 5 kişinin yarıştığı yarışmada 20 sorudan 19'una doğru cevap veren Özlem Sakarya yarışmanın birincisi oldu. Program dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Osmaneli İlçe Müdürlüğümüzce düzenlenen yarışmada da Genç Kadın Çiftçiler yarıştı ve Birinciliği Soğucakpınar Köyünden katılan Mehtap Erol ERDOĞDU kazandı.

Osmaneli İmam Hatip Ortaokulu salonunda yapılan yarışmaya Osmaneli Belediye Başkanı Münür ŞAHİN, İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Osmaneli Müftüsü Sadık ERENBAŞ, İlçe Müdürü Serkan DİKER, Halk Bankası Osmaneli Şubesi Müdürü Osman YURTTAŞ, Denizbank Osmaneli Şubesi Müdürü Kemal SİNANOĞLU, Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Mustafa KALAY ve yarışmacıların ailelerinin katıldığı yarışma hayli çekişmeli geçti.

 Yarışmacılara yarışmanın sponsorları tarafından çeşitli hediyeler verildi. Genç Kadın Çiftçi yarışmasında Osmaneli ilçe birincisi olan Mehtap Erol Erdoğdu, Bilecik'te düzenlenecek il yarışmasına katılmak için hak kazandı.

Gölpazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan yarışmayı da Reşadiye Mahallesi Çiftçilerinden Kamile KULAKSIZ kazandı. Tüm İlçelerimizde düzenlenen Bilgi Yarışmaları sonucunda İlçe birincileri 26 Şubat Pazartesi Saat 14:00 de Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenecek İl Genelindeki Yarışmaya katılmak için hak kazandılar.