T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Yayın Tarihi : 8.2.2018

İl Müdürümüz YILDIZ proje ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur;

"Bu çalışma ile tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amaçlanmaktadır.

Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olan/olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanacak projelerin kadın çiftçilerimizin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artması açısından önemli olacaktır.

 "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" 2018 yılında "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş genç kadınlara yönelik faaliyet gösterecektir. Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş imkânlarının oluşturulması, mevcut istihdam durumunun korunması ve geliştirilmesi, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

Bu kapsamda 75 kadın çiftçiye İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecek olup, eğitimler Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Aktif İş Gücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü" esas alınarak gerçekleştirilecektir.

Proje pazarında dereceye giren çiftçilere teşvik ödülü verilecektir. (Birinci; 3.000 TL, ikinci; 2.000 TL, üçüncü; 1.000 TL)

Son Başvuru Tarihi: 20 Şubat 2018

Programla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve programdan yararlanmak isteyenler İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğüne başvurabilirler." dedi.